kafiyedogan 13 Takipçi | 32 Takip

EVRİMİN HAYALİ “KAYIP HALKASI” İDA FOSİLİ ALDATMACASI

2013-05-08 18:07:00
EVRİMİN HAYALİ “KAYIP HALKASI” İDA FOSİLİ ALDATMACASI |  görsel 1

Mayıs 2009 tarihinde David Attenborough öncülüğünde bir grup bilim insanı, çarpıcı bir buluş iddiasıyla ortaya çıktı. İddialarına göre, insanın hayali evrimindeki “kayıp halka” artık kayıp değildi.

Bunu İda adlı fosille birçok yerde sergilemeye başladılar. İddiaya göre İda, sözde evrim sürecinin yıllardır tamamlanamayan ara forma ait 47 milyon yıllık bir fosildi..

Fosil Ida, oldukça kapsamlı bir propagandayla ABC, BBC, Guardian gibi çeşitli internet sitelerinde “insanın atası” olarak lanse edilmeye başlandı. Fakat hemen akabinde bu fosil çeşitli tartışmalara ve eleştirilere yol açtı ve başta evrimi de araştıran bir bilim insanları bu fosile karşı çıkarak, fosilin ara forma değil, tam ve eksiksiz olarak ayrı bir türe ait olduğunu açıkladılar.

Neticede oratya çıkan ve sergileyenler tarafından da itiraf edilen, bu fosilin oldukça iyi şekilde korunmuş bir lemur fosilinden başka bir şey olmadığıydı.

Bu fosilin bir lemur fosili olduğunun anlaşılması üzerine “İda Şovu” hemen sonlandırıldı ve çeşitli bilim yayın kuruluşlarında aşağıdaki gibi eleştirilere maruz kaldı:

1- Johns Hopkins Üniversitesi Carnegie Doğa Tarihi Müzesi paleontologlarından Chris Beard: "Bu fosilin, BİZE İNANDIRMAK İSTEDİKLERİNİN AKSİNE, ne maymunlarla, ne de insan ile bir bağlantısı yoktur."

2- Duke Üniversitesi'nden paleontolog Richard Kay, "Ida'nın kayıp halka olduğuna dair iddiaları destekleyecek elde hiçbir bilimsel analiz olmadığını", YANİ HİÇBİR DELİL OLMADIĞINI açıkça itiraf etmektedir.

3- Timesonline'da ise bu konuda şu itiraf yer almaktadır: "Attenborough, Ida'yı, insanın geçmişi ile en yeni ve en mükemmel bağlantı haline getiren MEDYA SİRKİNİN bir elemanı haline geldi." "Böyle bulgular, genellikle akademik dergilerin ciddi sayfalarında gün ışığına çıkarılır. Ama Ida ile ilgili olarak, Amerikan Doğa Tarihi Müzesindeki şatafatlı basın toplantısı dışında böyle bir şey söz konusu olmadı. Sonrasında fosili inceleyen kişiler araştırmaları hakkında detaylar verdiler. Ancak yapılan açıklama son derece saçmaydı."

4- Cambridge Üniversitesi'nden insanın evrimi profesörü Robert Foley ise, "bu canlıya kayıp halka denmesinin "anlamsız" olduğunu" ifade ediyordu.

"Dr. Simons 10 yıl sonra beni ilk defa olarak bu SAÇMALIK hakkındaki öfkesini paylaşmak için aradı ve on yıl sonra ilk defa olarak onunla aynı fikirde idim. Sunulan ürün öylesine olağanüstüydü ki, şimdi bu şovun süresini tamamlamak için bilim adamlarının baskı altında oldukları anlaşılmış oluyordu."

Simons ise şunları söylüyordu: "Bu saçma ve çok tehlikeli. Bu tamamen kötü bilim yapmaktır... Darwinius mükemmel bir fosil, ama HİÇBİR ŞEKİLDE KAYIP HALKA DEĞİL. EVRİM İÇİN BİR AÇMAZ TEŞKİL EDİYOR."

Kaynaklar:
1- The Missing Link? Nightline, ABC News television, May 20, 2009. The Missing Link? Nightline, ABC News television, May 20, 2009
2- Gibbons, A. "Revolutionary" Fossil Fails to Dazzle Paleontologists. ScienceNOW Daily News. Posted on sciencenow.sciencemag.org May 19, 2009, accessed May 20, 2009

0
0
0
Yorum Yaz