kafiyedogan 13 Takipçi | 32 Takip

200 KALORİ NE KADAR YİYECEK EDİYOR ?

2013-05-08 18:18:00
200 KALORİ NE KADAR YİYECEK EDİYOR ? |  görsel 1
200 KALORİ NE KADAR YİYECEK EDİYOR ? |  görsel 2
200 KALORİ NE KADAR YİYECEK EDİYOR ? |  görsel 3
200 KALORİ NE KADAR YİYECEK EDİYOR ? |  görsel 4

 Mesela yediğiniz 33 gr çerez yaklaşık 1.5 kg kerevize denk geliyor...

Bildiğimiz gibi, yeme ihtiyacı vücudumuzun sağlıklı gelişimi, kas ve kan dolaşım sistemimizin enerji ihtiyacını karşılaması, beynimizin düzgün çalışması için gerekli protein ve elektriğin sağlanması ve bedendeki vitamin-mineral dengesinin sağlanmasının bir gereği, bir sebebi olarak yaratılmıştır.

İşte tam da bu yüzden doğada bulunan her bitkisel veya hayvansal gıdanın bir enerji, bir besin değeri vardır. Her gıda tükettiğimizde o kadarlık enerji değerinde besin alırız, vücudumuz bunun ihtiyacı duyduğu kadarını hemen tüketir, fazlalıklar ise yakılmadığı sürece, vücudumuzda çoğunlukla yağ olarak depolanmaya başlar.

Çok akıllı sistem olan bedenimiz ve bedenimizdeki her hücre içine giren enerjiyi en verimli şekilde kullanmaya programlanmış, atamadığı fazlalığı da depolamaya.. Bu yüzden doğru beslenme ve vücudunu doğru kullanma, insanın kişisel sınavlarından ve irade ölçümünden biridir aynı zamanda.

Albümümüzdeki resimlere baktığınızda, çeşitli yiyecekelerin miktarsal olarak 200 kaloriyi ne kadar miktarda içerdiğini görebilir, fazla tüketildiğinde size verdiği zararı karşılaştırmalı olarak anlayabilirsiniz.

Bu yüzden bu çalışmada 200 kalori sabit tutulmuş. Tüm çekimler aynı kamera ile, ynı mesafeden yapılmış, baz olarak 26 cm çapından tabaklar ve 16 cm çapında kaseler kullanılmıştır.

Tabi bu çalışma gıdaların sadece miktarlarını karşılaştırmakta olup, her gıdanın miktarından ayrı, protein, karbonhidrat vb gibi yararlı veya zararlı özelliklerini de unutmadan, dengeli beslenmenin önemini unutmamak gereklidir.

0
0
0
Yorum Yaz